14.5k views
3 votes
a ball of mass 4 kg is initially traveling at 2 meters per second and has a 5 Newton Force applied to it for 3 seconds what's the final velocity of the ball

User R Moyer
by
6.4k points

1 Answer

4 votes


a=(F)/(m)=(5N)/(4kg)=1.2(m)/(s^2)


\Delta v = a \cdot t = 1.2 (m)/(s^2) \cdot 3 s = 3.6 (m)/(s)


v = v_0 + \Delta v = 2 + 3.6 = 5.6 (m)/(s)

User Suleman
by
7.3k points