menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
which brand of fruit snacks cost less per pound? how much less? brand A 15lb $16.20 amd brand B cost $22.25 for 25lb.
asked
Feb 16, 2019
229k
views
2
votes
which brand of fruit snacks cost less per pound? how much less? brand A 15lb $16.20 amd brand B cost $22.25 for 25lb.
Mathematics
high-school
Luke Puplett
asked
by
Luke Puplett
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
brand B $22.25 for 25lb.
Mahnunchik
answered
Feb 17, 2019
by
Mahnunchik
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
16.20 / 15 = $1.08 per lb
22.25 / 25 = $0.89 per lb, making brand B the cheapest.
1.08 - 0.89 = $0.19 difference between them
Patemotter
answered
Feb 20, 2019
by
Patemotter
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Find the quotient of 3,078 ÷ 27. A) 104 B) 109 C) 114 D) 119
Can someone help me with 5??? ASAP?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org