229k views
2 votes
which brand of fruit snacks cost less per pound? how much less? brand A 15lb $16.20 amd brand B cost $22.25 for 25lb.

2 Answers

0 votes

brand B $22.25 for 25lb.

User Mahnunchik
by
5.7k points
4 votes
16.20 / 15 = $1.08 per lb
22.25 / 25 = $0.89 per lb, making brand B the cheapest.

1.08 - 0.89 = $0.19 difference between them
User Patemotter
by
5.2k points