142k views
0 votes
A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a two ounce bag of nuts cost more than or less than $1.25?

2 Answers

0 votes

2 ounce bag will cost less than $1.25

6 ounces ÷ 3 = 2 ounces

$3.60 ÷ 3 = $1.20

Alternatively it can be:

$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce

2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20

User Lambok Sianturi
by
5.7k points
1 vote
2 ounce bag will cost less than $1.25

6 ounces ÷ 3 = 2 ounces

$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
User Gumption
by
5.4k points