2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
Alternatively it can be:
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
6.0m questions
7.9m answers