224k views
5 votes
Practice: Write an algebraic equation to model each situation. Then solve the equation and answer the question.

1. A video store charges a one-time membership fee of $11.75 plus $1.50 per video rental. How many videos did Stewart rent if he spends $72.00?

2. Darel went to the mall and spent $41. He bought several t-shirts that each cost $12 and he bought 1 pair of socks for $5. How many t-shirts did Darel buy?

User Lwe
by
5.2k points

1 Answer

1 vote

Hello,

1) ( $72,00 - $11,75 ) / 12

2) ( $41 - $5 ) / 12

Bye :)

User Dom
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.