165k views
4 votes
The unit rate for $40.80 for 12 ounces

User JamieSee
by
5.2k points

2 Answers

2 votes
40.80 divided by 12 would be 3.4 therefore, the unit rate is $3.40 per ounce.
User Andre Hofmeister
by
6.2k points
0 votes

we have given for 12 ounces is $40.80.

we need to find the rate for unit ounce.

we know that
12
ounces =$40.80


1
ounce=(40.80)/(12) =3.4.

so one ounce cost about $3.4.

User Sean Carpenter
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.