165k views
4 votes
The unit rate for $40.80 for 12 ounces

User JamieSee
by
8.1k points

2 Answers

2 votes
40.80 divided by 12 would be 3.4 therefore, the unit rate is $3.40 per ounce.
User Andre Hofmeister
by
9.3k points
0 votes

we have given for 12 ounces is $40.80.

we need to find the rate for unit ounce.

we know that
12
ounces =$40.80


1
ounce=(40.80)/(12) =3.4.

so one ounce cost about $3.4.

User Sean Carpenter
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories