119k views
4 votes
Can you please also show me the steps you did to get that answer

Can you please also show me the steps you did to get that answer-example-1

2 Answers

1 vote
Your answer would be the 9-pack of water bottles.

To answer this question we need to find the cost of one bottle for each pack, which we can do by dividing the cost of the total pack by the number of bottles:

3.79 ÷ 6 = $0.63

4.50 ÷ 9 = $0.50

6.89 ÷ 12 = $0.57

I hope this helps!
User Ken Krueger
by
6.3k points
4 votes

Find the unit price for each price.


Unit\ Price = (Price)/(Amount)

Divide each price by the amount.


6-pack = (3.79)/(6) = \$0.63


9-pack = (4.50)/(9) = \$0.50


12-pack = (6.89)/(12) = \$0.57

The 9-pack package costs the least per bottle

User Daniel Coffman
by
5.4k points