Answer:- Equilibrium partial pressure of NO is 0.50 atm and equilibrium partial pressure of
= 0.02 atm.
Solution:- Let's say the initial pressure of
is p. We would make the ICE table for the given equation and consider the change in pressure as X.

I P 0 0
C -2X +2X +X
E (P-2X) 2X X
From given information, equilibrium partial pressure of oxygen is 0.25 atm and from ICE table it is X.
So, X = 0.25
equilibrium partial pressure of NO = 2(0.25 atm) = 0.50 atm
and equilibrium partial pressure of nitrogen dioxide = P-0.50
For the equation we have, the Kc expression would be written as:
![Kp=(([NO]^2[O_2])/([NO_2]^2))](https://img.qammunity.org/2019/formulas/chemistry/high-school/73glp5u8n3ltabpxi23xmd2fkplvpc2afp.png)
Let's plug in the values in this expression:


This could also be written as:

On taking square root to both sides:
(P-0.50) = 0.0199
add 0.50 to both sides:
P = 0.0199 + 0.50
P = 0.5199 and it's rounded off to 0.52
Now, we could calculate the equilibrium partial pressure of nitrogen dioxide as:
equilibrium partial pressure of nitrogen dioxide = P-0.50
equilibrium partial pressure of nitrogen dioxide = 0.52-0.50 = 0.02 atm
So, equilibrium partial pressure of
= 0.02 atm
equilibrium partial pressure of NO = 0.50 atm and