166k views
1 vote
Write 5 pounds for $2.49 as a unit rate. Round to the nearest hundredth.

2 Answers

5 votes

$2.49 for 5 pounds = 2.49/5 5/2.49/5/5 0.498/ 1 0.498 = 0.50 The unit rate is about $0.50 a pound




User Catriona
by
6.2k points
2 votes

$2.49 for 5 pounds = 2.49/5 5/2.49/5/5 0.498/ 1 0.498 = 0.50 The unit rate is about $0.50 a pound

User Jamesmillerio
by
5.4k points