32.0k views
6 votes
marco needs to buy some dog food. at the nearest store, 5 bags of dog food cost $12.50. how much would marco spend on 3 bags of dog food

2 Answers

5 votes

Answer: 7.5 bags

Explanation:

$12.50 divided by 5 bags= $2.5 per bag

$2.5*3 bags= $7.5

User Ginden
by
7.5k points
6 votes

Answer:

7.5

Explanation:

Since we are given the price for 5 bags of dog food, we have to find the unit rate. Now to do that we divide the price by the amount.

12.50/5= 2.50

now since we have the unit rate, we take that and multiply the price of one by 3 to find the price of 3

2.50x3=7.50

Hope this helps!

User Sam Wilder
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories