210k views
1 vote
"a solution is made by mixing 44.0 ml of ethanol, c2h6o, and 56.0 ml of water. assuming ideal behavior, what is the vapor pressure of the solution at 20 °c

User BenA
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Vapor pressure of the solution = Partial pressure of ethanol + partial pressure of water.

Partial pressure of ethanol can be calculated from the molefraction of ethanol and vapor pressure of pure ethanol at
20^(0)C

Density of ethanol = 0.800 g/mL

Finding out mass of ethanol =
44.0 mL * (0.800 g)/(1 mL) = 35.2 g

Moles of ethanol =
35.2 g * (1 mol)/(46.07 g) =0.764 mol

Density of water = 1.00 g/mL

Mass of water =
56.0 mL * (1.00 g)/(mL) = 56.0 g

Moles of water =
56.0 g * (1 mol)/(18.02 g) = 3.11 mol

Total number of moles of the solution = 0.764 mol + 3.11 mol = 3.874 mol

Molefraction of ethanol =
(0.764 mol)/(3.874 mol) = 0.197

Molefraction of water =
(3.11 mol)/(3.874 mol) = 0.803

Vapor pressure of pure ethanol at
20^(0)C = 59.3 mm Hg

Vapor pressure of pure water at
20^(0)C = 17.5 mmHg

Using Raoult's law to find out partial pressures:


P_(ethanol) = (Molefraction_(ethanol)) P^(0)_(ethanol)


P_(ethanol)= 0.197 (59.3 mmHg) = 11.68 mmHg


P_(water) = (Molefraction)_(water)(P^(0)_(water))


P_(water) =
0.803 (17.5 mmHg) = 14.05 mmHg

Total vapor pressure of the solution = 11.68 mmHg + 14.05 mmHg

= 25.73 mmHg

User Fasfsfgs
by
8.5k points