220k views
2 votes
An astronaut on a strange new planet having no atmosphere finds that she can jump up to a maximum height of 27 m when her initial upward speed is 6.0 m/s. what is the magnitude of the acceleration due to gravity on the planet?

User DragonFire
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:


g=0.66\ m/s^2

Step-by-step explanation:

Given that,

Initial upward speed, u = 6 m/s

Maximum height of the astronaut, h = 27 m

Let g is the acceleration due to gravity on the planet. It can be calculated using the conservation of energy as :


mgh=(1)/(2)mu^2


h=(u^2)/(2g)


g=(u^2)/(2h)


g=((6)^2)/(2* 27)


g=0.66\ m/s^2

So, the magnitude of the acceleration due to gravity on the planet is
0.66\ m/s^2. Hence, this is the required solution.

User Fabulaspb
by
6.6k points