157k views
2 votes
Please help!!!! It’s #14 and explain and show me how to do it please

Please help!!!! It’s #14 and explain and show me how to do it please-example-1
User Shreyansp
by
8.4k points

1 Answer

2 votes

Bottled juice: unit cost per liter:

$2.80 / 2 liters = $1.40 per liter

Boxed juice: unit cost per liter:

$3.90 / [6*12 liters] = $0.054 per liter

The first option, $1.40, is much more expensive than the second option (5 cents per liter).

User Riffnl
by
8.7k points

No related questions found