90.3k views
10 votes
If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate?

User Rootkonda
by
8.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

I think the unit rate is 6$

i divided 48 by 8 and got 6

User Jerry Okafor
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories