90.3k views
10 votes
If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate?

User Rootkonda
by
5.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

I think the unit rate is 6$

i divided 48 by 8 and got 6

User Jerry Okafor
by
6.0k points