84.1k views
3 votes
⦁ A store spent $263.50 on 50 lb of bulk goods. What is the price per pound, in dollars, of the bulk goods?

User Pratsbhatt
by
6.0k points

2 Answers

3 votes

To find the price per pound, divide the total amount spent by the pounds of bulk goods bought.

Your equation would look like: 263.50/50 = x, where x is the price per lb of the bulk goods

Solve by dividing 263.50 by 50

x = 263.50/50

x = 5.27

The price per pound (dollars) of the bulk goods is $5.27.

User Mircea Grelus
by
5.4k points
5 votes

$263.50 were spent on 50 pounds of bulk goods.

Divide 50 from 263.50

263.50/50 = 5.27

The price per pound of bulk goods is $5.27

hope this helps

User Firstthumb
by
5.6k points