70.3k views
16 votes
The alarm at a fire station rings and a 87.5-kg fireman, starting from rest, slides down a pole to the floor below (a distance of 4.10 m). Just before landing, his speed is 1.75 m/s. What is the magnitude of the kinetic frictional force exerted on the fireman as he slides down the pole?

User Beri
by
6.9k points

1 Answer

11 votes

Answer:


F_f=840N

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

Weight of fireman
W_f= 87.5kg

Pole distance
D=4.10m

Final speed is
V_f 1.75m/s

Generally the equation for velocity is mathematically represented as


v^2 = v_0^2 + 2 a d

Therefore Acceleration a


a'= v^2 / 2 d


a'= 0.21m/s^2

Generally the equation for Frictional force
F_f is mathematically given as


F_f=m*a


F_f=m*(g-0.21)


F_f=87.5*(9.81-0.21)

Therefore


F_f=840N

User Sonu
by
7.1k points