185k views
2 votes
a gas that exerts a pressure of 151 mm hg in a container with a volume of _____L will exert a pressure of 166 mm Hg when transferred to a container with a volume of 0.532 L

2 Answers

5 votes

Answer: 0.585

Step-by-step explanation:

The answer is 0.585

User ReBa
by
7.7k points
4 votes

Answer:-

0.585 L

Explanation:-

Initial Pressure P 1 = 151 mm

New Pressure P 2 = 166 mm

New Volume V 2 = 0.532 L

Using Boyle's Law

P 1 x V 1 = P 2 x V 2

Initial Volume V 1 = P 2 x V 2 / P 1

= 166 mm x 0.532 L / 151 mm

= 0.585 L

∴ A gas that exerts a pressure of 151 mm hg in a container with a volume of __0.585___L will exert a pressure of 166 mm Hg when transferred to a container with a volume of 0.532 L

User Eylen
by
6.7k points