107k views
0 votes
An airplane engine starts from rest; and 2 seconds later, it is rotating with an angular speed of 300 rev/min. if the angular acceleration is constant, how many revolutions does the propeller undergo during this time?

User Awaelchli
by
7.8k points

1 Answer

4 votes

First of all, we need to convert the angular speed from rev/min into rev/s:


\omega_f=300 rev/min=5 rev/s

The angular acceleration is the variation of angular speed divided by the time:


\alpha=(\omega_f-\omega_i)/(t)=(5 rev/s-0)/(2 s)=2.5 rev/s^2

And this is constant, so we can use the following equation to calculate the angle through which the engine has rotated:


\theta(t)=(1)/(2)\alpha t^2 =(1)/(2)(2.5 rev/s^2)(2 s)^2=5 rev

so, 5 revolutions.

User Mmswe
by
7.1k points