153k views
0 votes
A manufacturing plant can produce 12 cell phones or 5 laptops per hour. Let c represent the hours spent producing cell phones and p represent the hours spent producing laptops. What is the constraint equation if the plant can only produce electronics for 16 hours a day?

12c+5p=16
or
c+p=16

User Anshumans
by
8.0k points

1 Answer

1 vote

12c+5p=16

do you need an explanation?

User Forzaa
by
7.5k points