154k views
1 vote
Answer asap

Grapes cost $1.99 per pound. Write an expression for the cost of g pounds of grapes. Do not include the $ in your answer.

User Obcure
by
8.4k points

2 Answers

3 votes

1 pound = $1.99

g pound = $1.99 x g = $1.99g


Answer: Cost = 1.99g

User Marissa Fernandes
by
8.0k points
5 votes

cost = 1.99g.


or if you need some function notation you can define C(g) as the cost and have


C(g) = 1.99g

User DNJohnson
by
8.8k points

No related questions found