176k views
1 vote
Camilo needs 2400 ounces of jelly for the food challenge in 48 oz of jelly cause 384 how much will Camilo spent on jelly

User Anatoly E
by
7.6k points

2 Answers

0 votes

Answer:

First, find the unit price of the jelly. The unit cost of jelly is $0.08 per ounce. Next, find the total price of 2,400 oz by multiplying the unit price by the quantity. The total price is $192.

THIS IS THE SMAPLE RESPONSE

User Christophe Claude
by
7.8k points
5 votes
2400 divided by 48 is 50. So you would have to do 384 times 50 which is 19200. So you would have to spend 19200
User Maveroid
by
8.1k points