Answer:
Confidence Interval = (23.776, 24.224)
Explanation:
Restaurant chain claims that its bottles of ketchup contain 24 ounces of ketchup on average.
⇒ Mean = 24 ounces.
Standard Deviation = 0.8
Number of bottles used for sample = 49
⇒ n = 49
Confidence level = 95%
Corresponding z value with 95% confidence level = 1.96
Now, confidence interval is given by the following expression :

Hence, Confidence Interval = (23.776, 24.224)