menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Robert bought one 4.5-lb bag of dog food for $3.89, a 7.5-lb bag of cat food for $6.69, and two 2.3-lb bags of birdseed for $1.89 each. How much did he pay for the animal food?
asked
Jul 1, 2019
225k
views
2
votes
Robert bought one 4.5-lb bag of dog food for $3.89, a 7.5-lb bag of cat food for $6.69, and two 2.3-lb bags of birdseed for $1.89 each. How much did he pay for the animal food?
Mathematics
middle-school
Nashla
asked
by
Nashla
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
The answer is $12.47 because you have to add all the numbers together.
Frode
answered
Jul 8, 2019
by
Frode
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 9, 2021
140k
views
A 4-kilogram bag of birdseed costs $12.69. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Julius Musseau
asked
Dec 9, 2021
by
Julius Musseau
9.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
140k
views
asked
Oct 5, 2024
193k
views
Malia had 15 lb of birdseed. She fed her birds 5 lb of birdseed every day until all the birdseed was gone. For how many days did Malia feed the birdseed to her birds? A.20 days B. 3 days C.90 days D.75
Titanous
asked
Oct 5, 2024
by
Titanous
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
193k
views
asked
Feb 2, 2016
214k
views
Kyle had 5/7lb of birdseed. Each bird feeder holds 1/5 lb of seed. can kyle fill 5 bird feeders
Zachary Schuessler
asked
Feb 2, 2016
by
Zachary Schuessler
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
214k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org