135k views
0 votes
at a store Deli you spend $13.45 on 5 lb of cheese. How much would it cost to buy two pounds of cheese?

User Kalugny
by
6.7k points

2 Answers

4 votes
for questions like this what you need to do is divide the total by the amount of whatever costs that much so in this case 13.45 divided by 5 is 2.69 then because the question is asking how much it is for 2 pounds you multiply that unit rate of 2.69 by 2 so your answer is 5.38
User Alex Marandon
by
5.9k points
3 votes
Well you would start by dividing 13.45 by 5 t get the costttter pound which was 2.69. Then you multiply 2.69 by 2 to get the cost for 2 pounds which is 5.38. So your answer is $5.38
User Mikelowry
by
5.7k points