171k views
5 votes
Calculate the molar mass of each compound given below. c4h4

1 Answer

6 votes
When asked to find molar mass, we first need to calculate the total number of atoms of each element in the compound.

In
C_(4) H_(4), we see that there are 4 Carbons and 4 Hydrogens.

We then need to look up the atomic mass of each of these elements, which is found on the periodic table.

For carbon, the atomic mass is 12.01g
For hydrogen, the atomic mass is 1.008g

Then we multiply the number of atoms in the element by the atomic mass of the element:

C:
4*12.01g=48.04g
H:
4*1.008g=4.032g

And then we need to add these two values together to get the molar mass of the compound:


48.04g+4.032g=52.072g

So now we know that the molar mass of
C_(4) H_(4) is 52.072g
.
User Rami Chasygov
by
7.2k points