210k views
3 votes
3 gallons of milk cost $9.87. What is the unit rate?

User Theprowler
by
6.2k points

1 Answer

6 votes
First, write this as a fraction (9.87/3)
The $ 9.87 would be the numerator while 3 gallons would be the denominator

Second, divide the both of the numerator and denominator by 3!

The answer would be $3.29 per gallon!
User Koushik Paul
by
6.1k points