menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Crispy Bites sell for $2.40 in the 8 ounce package.The 20 ounce package costs $5.20. How much do you pay for an ounce of Crispy Bits in each package?
asked
Jan 14, 2019
185k
views
5
votes
Crispy Bites sell for $2.40 in the 8 ounce package.The 20 ounce package costs $5.20. How much do you pay for an ounce of Crispy Bits in each package?
Mathematics
middle-school
Adir Abargil
asked
by
Adir Abargil
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
The answer is...
1) ¢ 0.30
2) ¢ 0.26
Shan Plourde
answered
Jan 18, 2019
by
Shan Plourde
9.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 5, 2021
206k
views
An 8-ounce box of Crispy Crackers costs $1.59 and a 32-ounce box costs $6.79. Which box is the better buy? A) 8 oz for $0.20/oz B) 32 oz for $0.21/oz C) 8 oz for $5.03/oz D) 32 oz for $4.71/oz
Manoj Kalluri
asked
Dec 5, 2021
by
Manoj Kalluri
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
206k
views
asked
Jun 18, 2021
111k
views
An 8-ounce box of Crispy Crackers costs $1.59 and a 32-ounce box costs $6.79. Which box is the better buy?
Dngfng
asked
Jun 18, 2021
by
Dngfng
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
111k
views
asked
Apr 8, 2020
147k
views
One package of crispy oats cost 63 cents for 7.5 Oz . One package of total cost 1.39 cent for 18.75 Oz . What is the price of 1 Oz for the smaller package ? What is the price of 1 Oz for the larger package
Tom Hickson
asked
Apr 8, 2020
by
Tom Hickson
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
147k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org