27.3k views
1 vote
Which are examples of unit rates?

$45 per ticket
5 shows every 3 weeks
30 seats for every row
$100 for 5 tickets

User Hampo
by
6.7k points

2 Answers

3 votes
Answers: Choice A and Choice C

Saying "$45 per ticket" is the same as saying "$45 for every single ticket" or "one ticket costs $45"

Similarly, "30 seats for every row" is equivalent to "each row has 30 seats"

-------------

choices B and D aren't unit rates because the second value mentioned isn't 1. You would have to divide to get to a unit rate.
choice B: 5/3 = 1.67 so there are roughly 1.67 shows every week
choice D: 100/5 = 20 meaning its $20 per ticket
User Fasmat
by
5.6k points
3 votes

Answer:

A and C

Step-by-step: :)...........;(

User Alexander Taran
by
5.3k points