14.3k views
5 votes
Ellen works at the fudge store in the mall. She made a table to show the customers how much the fudge costs for different amounts. How much does fudge cost per pound? $

Ellen’s Fudge

Pounds 0.5 1.5 2.5 3.5

Cost $1.75 $5.25 $8.75 $12.25

1 Answer

3 votes
Fudge costs $3.50 per pound. The chart shows the direct correlation between weight in pounds and cost in dollars, where the cost is 3.5 times the weight; meaning that the price is $3.50 per pound.
User SuperBerry
by
5.9k points