114k views
0 votes
a convenience store sells 1/3 pound of one brand of Trail Mix for 1.50 and 1/2 pound of another brand of child makes for 2.15 which bread has a lower price per pound explain your reasoning

User Lomithrani
by
7.9k points

1 Answer

3 votes
To compare these two prices, find the unit cost in each case, as follows:

$1.50 3
---------- * --- = $4.50/lb
(1/3) lb 3

$2.15 2
---------- * ----- = $4.30/lb
(1/2) lb 2

The 2nd food is the cheaper one, $0.20 per pound cheaper.
User Whatswrong
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories