We can use Charle's law to solve this problem.
Charle's law says "at a constant pressure, the volume of a fixed amount of gas is directly proportional to its absolute temperature".
V α T
Where V is the volume and T is the temperature in Kelvin of the gas.
We can use this for two situations as,
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = 2.33 L
T₁ = (50 + 273) K = 323 K
V₂ = ?
T₂ = (500 + 273) K = 773 K
By applying the formula,
2.33 L / 323 K = V₂ / 773 K
V₂ = (2.33 L / 323 K) x 773 K
V₂ = 5.576 L
V₂ = 5.58 L
Hence, the volume of the gas at 500.0 °C will be 5.58 L.
Assumptions : 1. the pressure of the gas is a constant.
2. the gas has an ideal gas behavior.