70.8k views
5 votes
The cost for 3.25 pounds of coffee beans is $19.14. What is the cost of 1 pound of coffee beans

1 Answer

6 votes
To find the cost of 1 pound, we need to divide $19.14 by 3.25 pounds. 19.14/3.25= 5.88923076923. We can round this to the nearest hundredths to make $5.89. So, the cost of 1 pound of coffee beans is $5.89. Hope this helped!
User Ramon Balthazar
by
7.9k points

No related questions found