40.2k views
20 votes
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.

1 Answer

5 votes

Explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =
\tt{(1.84)/(8)=0.23\$ }

User Xavier Delamotte
by
4.7k points