91.7k views
4 votes
a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

1 Answer

1 vote
Hello!


(price)/(amount) = unit-price

Price = $90.65
Amount = 245


(90.65)/(245) = 0.37

The price per can is $0.37

User Shantell
by
8.3k points

Related questions

2 answers
2 votes
82.1k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories