85.8k views
3 votes
Sammantha is traveling with her family in the car. If the car is moving at an average speed of 45 miles per hour how mnah miles can they travel in 3 hours use the formula r-t where r represents the rate or speed and t representsthe time

User Dellowar
by
7.0k points

1 Answer

5 votes
Use the formula distance = rate times time.

Here, rate = 45 mph and time = 3 hours. Thus, distance traveled is:

(45 mph)(3 hrs) = 135 miles (answer)

In more general terms, distance traveled as a function of time is

d(t) = (r)(t), where r is the average speed and t is the travel time in hours, and (r)(t) represents the product of the rate and the time.

User EddardOmeka
by
6.2k points