134k views
4 votes
Create a real world problem using a unit rate and post your word problem in the discussion area.

User Gkaykck
by
5.6k points

1 Answer

3 votes
Marlen wants to know which package of paper towels in the better buy. Both packages contain the exact same type of paper towel.

One package costs $5.94 and comes with 6 rolls, and another package costs $8.73 and comes with 9 rolls.

Which package should Marlen buy?
User Nick Reed
by
5.0k points