19.3k views
5 votes
Create a real world problem using a unit rate and post your word problem in the discussion area. If you are having trouble brainstorming, think about grocery store, sports, driving, or earning money when creating your problem.

User Johnwow
by
5.7k points

1 Answer

4 votes
Marlen wants to know which package of paper towels in the better buy. Both packages contain the exact same type of paper towel.

One package costs $5.94 and comes with 6 rolls, and another package costs $8.73 and comes with 9 rolls.

Which package should Marlen buy?


User Sean P
by
5.0k points