4.9k views
5 votes
2.5 kg of cabbages cost £1.20

Work out the cost of 3.75 kg

User Nigel B
by
7.4k points

1 Answer

7 votes
Thank you for your question!

In order to get the cost of 1 kg of cabbage, divide the cost by the quantity:

1.20/2.5
0.48

Now, multiply the amount for 1 kg to 3.75, because you need 3.75 times the amount.

0.48 * 3.75
1.80

So, it would cost 1.80 pounds for 3.75 kg.
Hope this helped!


User Eisaacson
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories