194k views
17 votes
What is the unit rate for the table showing the cost of movies?

What is the unit rate for the table showing the cost of movies?-example-1
User MattDiMu
by
7.7k points

2 Answers

4 votes
$2.75 is the unit rate. This is because you can take an example ( I took 4 movies/week to 11$) and divided 11/4. This allows you to find the unit rate of the cost of one movie ( which is $2.75)
User HelpASisterOut
by
7.3k points
2 votes
2.75! Good luck hope you do good
User Spfursich
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.