menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate for the table showing the cost of movies?
asked
Jul 7, 2022
194k
views
17
votes
What is the unit rate for the table showing the cost of movies?
Mathematics
middle-school
MattDiMu
asked
by
MattDiMu
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
$2.75 is the unit rate. This is because you can take an example ( I took 4 movies/week to 11$) and divided 11/4. This allows you to find the unit rate of the cost of one movie ( which is $2.75)
HelpASisterOut
answered
Jul 9, 2022
by
HelpASisterOut
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
2.75! Good luck hope you do good
Spfursich
answered
Jul 12, 2022
by
Spfursich
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Ten gallons of paint were poured into two containers of different sizes. Use one variable to express the amount poured into each container
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org