129k views
4 votes
A package of 25 mechanical pencils costs $5.75 How much does each pencil cost?

1 Answer

6 votes
Divide the package cost by the number of pencils in the package?

= $5.75 ÷ 25

= $0.23 per pencil


ANSWER: Each pencil costs $0.23.

Hope this helps! :)
User Sergey Petruk
by
7.5k points

No related questions found