62.6k views
4 votes
A kite flying in the air has an 11 - ft line attached to it. Its line is pulled taut and casts an 8 - ft shadow. Find the height of the kite. If necessary, round your answer to the nearest tenth.

2 Answers

5 votes
The line, shadow and the height form a right angled triangle so we can apply the Pythagoras theorem here:-

11^2 = h^2 + 8^2 where h = height of the kite
h^2 = 11^2 - 8^2
h^2 = 57
h = 7.55 ft to the nearest foot Answer
User Fbl
by
7.2k points
2 votes

Answer:

The height of the kite is 7.5 feet.

Explanation:

If the kite has an 11 ft line attached to it and it casts an 8 feet shadow, we will have a rectangle triangle (see picture below).

To find the height x of the kite, we can apply the Pythagorean theorem.

x² = 11² - 8²

x² = 121 - 64

x² = 57

x =√57

x = 7.54

x = 7.5

Therefore, the height of the kite is 7.5 feet.

A kite flying in the air has an 11 - ft line attached to it. Its line is pulled taut-example-1
User Flowerpowerdad
by
6.8k points