184k views
0 votes
A lotion is mad from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin.cosring $1.00 per ounce four ounces of lotion cost $5.50

User Yussan
by
6.4k points

1 Answer

1 vote
the complete question in the attached figure

let
g------> ounces of glycerin for 4 ounces of lotion

we know that
for 4 ounces of lotion
ounces of oil blend=4-g

cost of the lotion=cost oil blend+cost glycerin
$5.50=(4-g)*$1.50+$1.00*g

in the table,
the value of x represents the cost of the oil blend
so
x=(4-g)*1.5

therefore

the answer is
x=(4-g)*1.5

A lotion is mad from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin.cosring $1.00 per-example-1
User Dek Dekku
by
5.6k points