37.3k views
3 votes
A sample of bacteria has a doubling time of 30 minutes. if a student begins with 1 g of the bacteria, at what time will the sample weight 583.8 g

User Rishal
by
6.9k points

1 Answer

7 votes
For this case we have a function of the form:

y = A * (b) ^ x
Where,
A: initial amount
b: growth rate
x: time in minutes
Substituting values we have:

y = 1 * (2) ^{( (1)/(30)x)}
By the time the sample weighs 583.8 g, we have:

583.8 = 1 * (2) ^ {( (1)/(30)x)}
From here, we clear x:

log2 ((2) ^ {((1)/(30) x)}) = log2 (583.8)

(1)/(30)x = log2 (583.8)

x = 30 * log2 (583.8) x = 276 minutes
Answer:
the sample will weight 583.8 g at 276 minutes
User Justin Waugh
by
7.9k points