Answer:
Total distance covered by the car is 75 miles.
Explanation:
Given information:
Average speed of car = 50 miles per hour
Time = 90 minutes
We know that, 1 hour = 60 minutes
Using this conversion, convert the time in hours.

The formula for distance is



Therefore total distance covered by the car is 75 miles.