87.6k views
1 vote
Any suggestions or ideas

Any suggestions or ideas-example-1
User Onofrio
by
8.0k points

1 Answer

2 votes
Cerial: $3.14 for 11.2oz;
Cookies: $5.04 for 18 cookies;
Eggs: $2.04 for half dozen;
Grapes: $9 for 5lbs;
Orange juice: $2.08 for 16oz;
Watermelon: $3.72 for 4lbs.

The way to solve for these or to check is by dividing the price by the amount. For Cookies, $5.04 is best because [ 5.04 / 18 = $0.28/cookie ] and not $4.50 because [ 4.50 / 15 = $0.30 / cookie. ]. Hopefully this helps!
User Anton Kazennikov
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories