answer= 0.5
explanation=
Carbon has a relative atomic mass of 12.
Oxygen has a relative atomic mass of 16.
12+(2x16)=44
Therefore 1 mole of CO2 has a relative atomic mass of 44.
22/44=0.5, so there is half a mole of CO2 in 22g of it
7.9m questions
10.6m answers