126k views
1 vote
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples? per pound At this rate, how many pounds of apples can be purchased for $17.50? pounds of apples Let x represent the number of pounds of apples and y the total cost of the apples. What is the equation that represents the direct variation between the total cost of the apples and the number of pounds of apples?

User Ravelinx
by
7.0k points

2 Answers

0 votes
$1.75 per pound of apples, 10 apples can be purchased for $17.50 because you divide 17.50 by 1.75 since that is your unit rate per pound.

User Jengify
by
7.2k points
2 votes

Answer:

Cost of 3 pounds of apples = $5.25

Cost of unit pounds of apples =
(5.25)/(3)= 1.75 dollars.

So, price is $1.75 per pound.

At this rate, how many pounds of apples can be purchased for $17.50

Amount of apples =
(17.50)/(1.75)=10 pounds

Let x represent the number of pounds of apples and y the total cost of the apples.

So, the equation that represents the direct variation between the total cost of the apples and the number of pounds of apples


y=1.75x

User Audry
by
7.7k points