5.2k views
4 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49 Choice B: 40 ounces of potato chips for $4.79 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.

2 Answers

4 votes

Answer:

Choice B

Explanation:

it is Choice B because it is $0.12 and the other one is $0.14 so it is Choice B

User MyCatsNameIsBernie
by
5.0k points
3 votes
Choice A would be 3.49/25 which is $0.14 per ounce
Choice B would be 4.79/40 which is $0.12 per ounce

User Cgohlke
by
5.5k points