To solve this problem, set up and solve a system of equations. The variables b and m will represent a bread loaf and milk jug, respectively:

I would solve using substitution. Take one of the equations and set it equal to one of the variables, for example:

Now, plug this into the other equation for m and solve for b:

We now know that a loaf of bread costs $2.50. Plug this value in for b in the first equation and solve for m:

One jug of milk costs $1.50 and one loaf of bread costs $2.50.