208k views
4 votes
A 3-pack of movie tickets costs $20.55. What is the unit price?

User Ousoo
by
6.5k points

1 Answer

3 votes
Unit price is the cost of a single ticket.

To find the unit price, divide the total cost by the number of tickets:

20.55 / 3 = $6.85 each.
User Verendus
by
7.1k points