137k views
18 votes
14 candy bars cost $5.20. How much would one cost? What is the unit rate?

User Jane Panda
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.37

Explanation:

You can write this equation as, x=$5.20÷14.

This is because we know we are trying to find the x value for 1 candy bar. and 14 costs $5.20 in total. 14÷14=1. Therefore, we essentially divided the total sum among each individual candy bar. (example: if you wanted to find the value of 2 candy bars, you would take half of 14 and divide $5.20 by 7). $5.20÷14=$0.37 or 37 cents per candy bar.

Writing this as a rate is simple; it's $0.37/candy bar

User Miko Kronn
by
8.4k points